Pissed Jeans - Honeys

akurnik.cz / Pissed Jeans - HoneysJe pár věcí, který do konce života nezapomenu. První návštěva zubaře. První odhalený kozy. První joint ve škole. První pochcanej kámoš. Vidím tu scénu, jako by se to stalo dnes. Je ráno. Zřízený pokoj po šílený kalbě a já si s bídou vzpomínám na jméno svý matky. Chce se mi blejt, bolí mě hlava, v puse smrtící smrad a voči mám zalitý zledovatělejma vospalkama. Když tu najednou vidím úplně jasně. Něco, jako když Ježíše osvítil duch svatej. Na kámošovejch kalhotech začíná se rýsovat nepřehlédnutelná stopa po proudící tekutině. Nejdřív se na stehnu vytvoří malinkaté jezírko, a když se zaplní, postupně teče do nohavic a z nohavic ven na svobodu. Kapička po kapičce. Kapity kap. Cejtim chcanky a na kámošovo nevědomé vystoupení plynule navazuju zvracením. 

Zhruba o tomhle je většina desek Pissed Jeans. Žádný filosofování. Žádný složitosti. Žádný barevný cinkrlátka. Z desek se na vás valí proud nemocnejch elektrickejch kytar, který nemilosrdně terorizuje vaše uši. Ale pěkně popořádku. 

Pissed Jeans je kvartet z americké Pensylvánie. Dělat svět lepšejším se rozhodli přesně před devíti lety, kdy jim taky vyšla jejich první deska (Shallows). Moc úspěchu ovšem nesklidili. Stejně tak jako další dvě následující desky. Né, že by kluci nevěděli, o čem chtějí zpívat nebo tomu snad málo věřili. Ale z toho, co dělali, smrdělo tak trochu neumětelství a retardace. Prostě typičtí underdogs a docela si na tom i zakládali. Pak si dali čtyři roky voraz a dumali, co dál. 

Plán na ovládnutí světa byl hotov a jmenoval se Honeys. Jejich aktuelní deska. Žánrově se moc neposunuli. Je tam punk, noise a špína. Špinavý jsou kytary, špinavej je stále i vokál frontmana Matta Korvetty. Ovšem tentokrát tomu dali trochu jinou fazónu. Deska budí kompaktnější dojem než minule. Slovem kompaktnější nemyslím nic jiného než fakt, že z desky o dvanácti písničkách se daj poslouchat skoro všechny, aniž by vám na čele rašily pupínky znechucení. Né že by snad změnili image profesionálních lůzrů. Né že by snad kytarové riffy byly něco jiného, než co už bylo stokrát semleto v mlýnku matky moudrosti. Kdepak. Ovšem mají nespornou výhodu. Oni to hrajou kurevsky hlasitě. Tak hlasitě, až jim to všechno věříte. Přesně tohle může být často právě to, co vás posune z hranice zapomnění dále vstříc světlým zítřkům. Otvírák desky a zároveň nejsinglovější písnička desky Bathroom laughter na vás dýchne starým dobrým hardcore punkovým vokálem, podkresleným jednoduchým, ovšem velmi úderným riffem se zvukem, kterej je nabustrovanej až do nebeskejch výšin (či snad spíš ďábelských nížin).

Navazující Chain Worker je zas kytarovej teror plnej vazbení, mohutný basy a vokálu, kterej zní jako zoufale štěkající pes, co už je dva dny přivázanej k boudě. V podobném duchu se nese i většina písniček na desce. Vážně nehrajou nic originálního, ale způsob, jakým vám to servírujou, člověka nutí poslouchat dál. Během poslechu si člověk vzpomene na kapely jako Jesus Lizard či Melvins. Ovšem s ještě o kus intenzivnějšími vokály. S ještě o kus víc špíny zarytý pod hluboko pod nehty. 

Punková energie randí s noise-rockem. Někde blízko popelnic. Někde blízko ošklivejch lidí. 

A já si myslím, že byste si to neměli nechat ujít.

FotogalerieKomentářevko

2014-09-29 19:41:17

Víš co mi je nekonečně líto, že už nikdy nepřijde doba........tenkrát, když jsem viděl a slyšel Smells Like Teen Spirit od Nirvany, takový ten krystalicky čistý zásah. Samozřejmě, klasika, popina, drnky drnky, ale ta emoce, na tu se nedá zapomenout. A vůbec, když je člověk mladej tak se to valí, pankáči, rytmycký drnky drnky hardcore, všechno je takový zásadní a nový. Pochcaný rifle jsou dobrý, je to dobrý, jenže dobrý je za tři. Asi vole je to v prdeli, už nikdy neucítím tu vůni. Každopádně díky za tip, občas se to hodí. (zechcat si kalhoty ) PS: kdo dneska hejbe tím pop průmyslem? Kdo umí být tak zásadní pro dnešní teenagery? Rozděluji se na HM a DM? Nebo to jsou snad ty vydrnčený pravdomluvní hopeři co "zpívaj" o tom jak se včechno ve sračkách? Jak je možný, že tě zasáhne ta vlna a vlastně ani nerozomíš textům a přitom je cítíš? je mnoho otázek na které neznám odpověď ( proč ti to říkám? ) - to taky nevím

Hugo de Moravia

2014-09-29 19:41:45

mi to ještě občas jde...ne tak moc, ne tak často, méně, hůře, pomaleji, ale sem tam se něco objeví... když řešíš to, aby rodina měla jídlo místo toho, aby Ti rodina dala jídlo, nebo obracíš stovku, místo toho, aby si ju bezstarostně vysomlroval na rodičích, tak už nemáš energii soustředit se jen na nasávání hudby. Asi so tomu říká dospělost/vyzrálost a podobný hlášky....sakra

Lukáš

2014-09-29 19:42:05

Kluci ale jde to furt. Ať seš v jakýkoliv situaci, když to necháš přijít, tak to chodí. Jak se říká - všechno je to v hlavě :) Mně se to třeba děje docela často a vlastně jsem za to strašně vděčnej. Že mě ten posranej život nezlomil a pořád to od něj dostávám. A věřím, že vy taky, akorát to už nepřijímáte s takovým nadšením jako dřív. Když se ti narodí první děcko, tak je to taky zásadní a každý další už je "další". A u 38 děcka už si říkáš, že je to vobyčejne pocit - přivést někoho na svět. Ale když to v hlavě přepneš - furt je to krása.

Hugo de Moravia

2014-09-29 19:42:57

doufám, že se budu také tak upřímně radovat ze svého 38. dítěte :)))

vko

2014-09-29 19:43:25

Hugo de Moravia to už asi nebudeš ani vnímat ty svoje prochcaný rifle.

Kytka

2014-09-29 19:43:46

Doba nevinnosti už nepřijde podruhý nikdy.Ale když hledáš, pořád najdeš silný věci co s tebou hejbnou. Hudební scéna se dneska strašně rozkouskovala, není to ani tak tím, že by nebyla žádná tak dobrá kapela, ale prostě to není možný. Moc stylů, mnohem víc kapel než kdysi. Dřív to bylo jednodušší, buď si byl HM nebo DM. Dneska seš...tyvole vyjmenovávat to nebudu.

Lukáš

2014-09-29 19:44:10

To je na článek

Jiří Jakub Sladký

2014-09-29 19:44:43

Pro vás všechny, kteří si připadáte vyzrálí: Punks not dead, volové. :D http://www.youtube.com/watch?v=Ei7Klx0h1MA


SLEDUJTE NÁS

Alternativní kulturník akurnik.cz - hudba, filmy a literatura.
Kalendář akcí a koncertů, reportáže, doporučení, rozhovory.

Facebook akurnik.cz Twitter akurnik.cz Youtube akurnik.cz Google+ akurnik.cz RSS akurnik.cz
© 2014-2019 / Kód a design LukasKrula.cz
Veškerý obsah těchto webových stránek podléhá autorským právům a je tak chráněn v souladu se zákonem č. 121/2000 Sb., o právu autorském, v platném znění.