KIESLOWSKI / Bratři Orffové / Květy


Datum:12.11.2014
Čas:20:00
Město:Brno
Klub:SONO
Adresa:Veveří 113
Vstupné:0
Odkaz:www
Tři kapely ze tří různých měst, tři skvělé koncerty v jeden večer.

Kieslowski
Kytarista David K. Pomahač působil v kapelách Bez peří a Houpací koně a také je členem doprovodné kapely Xaviera Baumaxy. S pianistkou Marií Kieslowski tvoří duo, které sází na intimitu a syrovost základního akustického zvuku kytary, piana a kontrastu dvou barevně výrazných hlasů. Duo před časem debutovalo albem Tiché lásky, které bylo velmi pozitivně přijato odbornou veřejností a vzápětí se mu dostalo i ocenění ve formě nominace na Album roku na Tais Awards.

Květy
Skupina KVĚTY byla založena v roce 2000 Martin E. Kyšperským. Její první sestava připravila a natočila dvě psychedelické hudební pohádky  „O červené karkulce“ (2000) a „Palouček“ (2001). Druhé z nich dostalo na freemusic.cz cenu Demo roku 2001.V roce 2002 přichází bubeník a multiinstrumentalista Aleš Pilgr a hned točí album „Daleko hle dům“ (2003, náklad vyprodán v průběhu let, reedice Amakvaré records 2009). Skupina začíná koncertovat a v roce 2004 vydává své první oficiální album „Jablko jejího peří“ (Indies records, stejně jako všechny následující alba). Navštíví postupně Srbsko, Rakousko, Polsko, později i Francii a Holandsko. Mění se zvuk, odchází zpěvačka Marta Svobodová (dnes Budoár staré dámy) a do skupiny přichází nový člen – baskytarista a kontrabasista Ondřej Čech. Skupina vystupuje velmi často v televizi a v rozhlase, videoklip Cirkus slaví úspěch dokonce v americkém televizním vysílání. Postupně vychází trilogie alb „Kocourek a horečka“ (2006, oceněno cenou Anděl za Alternativní a nezávislou scénu) – „Střela zastavená v jantaru“ (2007) – „Myjau“ (2009). Třetí z nich točil s Květy nový člen, vynikající houslista Albert Novák a také producent a zvukař Ondřej Ježek. Bylo vydáno na podzim 2009 a na jaře příštího roku opět získalo cenu Anděl.V roce 2010 vydala kapela desku „V čajové konvici (skladby z projektu "Svět podle Fagi")“, obsahující skladby napsané pro divadelně-komiksový projekt ´Svět podle Fagi´, inscenovaný divadlem DNO. K němu také natočila videoklipy „Kpt. Lžičko“ a „Nejtišší kapela“. Asi od roku 2006 jsou Květy na jakémsi nekonečném turné, protože každý měsíc jezdí po republice a hrají v klubech, divadlech, hospodách a festivalech. Skupina byla také vyzvána k natočení mnoha coverů, z nichž většina vyšla na tribute albech (Mňága a Žďorp, Oldřich Janota, Suchý+Šlitr aj.). Dvakrát se podílela na albech písní pro děti vydaných firmou Indies scope a v roce 2012 natočila během jedné session svůj starší materiál na raritní formát audiokazet. V roce 2012 vydala kapela album "Bílé včely" (Indies scope records), které bylo vzápětí nominováno na ceny Vinyla a Apollo, vyhlášeno jedinou českou deskou mezi deseti nejlepšími alby na radiu Wawe, jedním z pěti nejlepších alb vybraných posluchači radia Proglas, a navíc se dostalo na prestižní server www.popmatters.com, do výběru toho nejzajímavějšího ze světové hudby za uplynulý rok. 

text: http://www.kapelakvety.cz/

Bratři Orffové
Volné, téměř sourozenecké sdružení Bratří Orffů začalo psát první stranu své nu-folkové kroniky v roce 2002. Milovníci folkadelického ducha a domácích počítačů Lukáš Novotný, Ivánek Gajdoš a Matouš Godík vdechli život svému snu o písničkářství nového tisíciletí na trase Krnov – Praha – Bingriwingri. Poté, co se jejich první kusy Sova a Onyta Almyin objevili na kompilacích Algidance II. a chilloutovém kotouči časopisu Ultramix, rozhodla se poněkud nesmělá trojka pro vydání debutového disku s názvem Bingriwingri. Pod bratrskou přísahou na něj přizvali i hosty ze spřízněného Floexího Bandu, Frogski Pop, nebo khoibího Filipa Míška.Příběh tajemného města Bingriwingri se Orffové pokoušejí rozmotat i v živé sedmičlenné sestavě - Lenka Korousová, František Škrla, Libor Martiník, Petr Dula & Břetislav Koláček. Melancholickou folkovou špínu hravě přikrývají striktně akustickými zvukovými linkami a vytvářejí tak podivuhodné freak-folkové vlnění. Nepřehlédnutelný frontman Ivánek Gajdoš pak hypnotizuje publikum svou dadaisticky intimní zpovědí a zemitou písničkářskou tradici povznáší k novým a neotřelým folkovým zámkům plným čerstvého glóru.

text: http://www.bratriorffove.cz/