52 Hertz Whale

08. 09. 2022 / Doporučujeme / Lukáš Krula
akurnik.cz / 52 Hertz Whale

Bratislavská 52 Hertz Whale vyplula z hlubin oceánu v roce 2015 s eponymním EP. Post-punk líznutej noise-rockem, silné emoce na koncertech a melancholické vokály. To jsou hlavní znaky slovenské velryby. Kapela se zlepšuje s každým dalším koncertem. Dokonale spojují euforii post-rocku a podmanivé melodie. Dokážou být také velmi intenzivní - na jejich vystoupeních se můžete snadno dostat do katarzního stavu. Za zmínku a poslech určitě stojí první studiové album „Iʼve met a lot of people“ vydané v roce 2017. Kapela vystoupila na festivalech po celé Evropě (Pohoda, Colours of Ostrava, Liverpool Sound City atd...). Všechny vystoupení sklidily velký ohlas, zejména mezi přítomnými tisky, často se umístily na předních příčkách v několika médiích. Renomovaný americký časopis Under The Radar je zařadil do svého seznamu kapel, na které si v roce 2020 dát pozor.

Zbrusu nové album Present Sense Impression jim z větší části produkoval Kuba Kaifosz (Lazer Viking). Kapela na něm pracovala v pandemické době roku 2020 a nebylo to nic snadného, jak potvrzuje baskytarista Fabo: „Album vznikal na samote a na proseccu v českých lesoch, v cracknutých verziách Abletonu a v zafajčenej skúšobni. Cez zaťaté zuby, chaos, chuť i nechuť a je v ňom všetko zlé aj všetko dobré. Present Sense Impression je odraz posledných piatich rokov, niekedy ošťatý, niekedy krásny.“

Nahráno bylo ve studiu Pulp pod dohledem zvukového mistra Jakuba Hríbika. Vyšlo na světlo světa koncem letošního srpna v limitovaném počtu 100 kusů. 52 Hertz Whale se vydávají na turné po Slovensku, Polsku, Maďarsku a Česku. V rámci této štace je můžete potkat i v Třebíči na akci Město Fšem - 17. 9. 2022.