Co letos chystá Letní filmová škola?

30. 06. 2016 / Kinematografie / Martin Dvořák
akurnik.cz / Co letos chystá Letní filmová škola?

Letošní Letní filmová škola v Uherském Hradišti bude zahájena v pátek 22. července a potrvá do 30. července. Již 42. ročník této unikátní filmové události bude opět nabízet několik programových bloků, doprovodný program koncertů, divadel a výstav, a pro jedny z nejnáročnějších i odborně zaměřený program. Nemluvě o hostech z řad tvůrců.

Výjimečnost celé LFŠ spočívá v pevně stanovených programových blocích poukazujících na diverzitu světového filmu.

V sekci FOKUS představí návštěvníkům filipínskou kinematografii hned z několika úhlů pohledu: klasické filmy Lina Brocky, historií Filipín inspirované reprezentace tamějších hrdinů, žánrové lahůdky (jimž v tamní kinematografii pšenka obzvláště kvete) a ve světě oceňované artové počiny současných filipínských režisérů.

Blok INVENTURA bude letos zaměřen na italského režiséra Luchina Viscontiho, LFŠ představí 14 jeho filmů, od (neo)realistických počátků, jež invenčně modifikoval, až po jeho atmosférické poémy inspirované smrtí a zánikem, které však režisér dokázal pojímat mnohovrstevnatě. Dále se bude INVENTURA zabývat fenoménem Ealing Studios, filmovými ateliéry, ve kterých v 40. a 50. letech vznikaly zásadní filmy tzv. Zlatého věku britské kinematografie. Pro mě osobně je dalším obrovským lákadlem INVENTURy exkurs do éry němých filmů vycházejících z vědecko-fantastických témat. Abychom mohli trefně vypíchnout toto pole INVENTURy, citujme zde z webu LFŠ: "Aktuální 42. ročník LFŠ svým pořadovým číslem, které je díky Stopařově průvodci po Galaxii všeobecně známé jako „odpověď na otázku Života, Vesmíru a vůbec“, přímo vybízí k bližšímu pohledu na prapočátky žánru sci-fi ve filmu." Do čtveřice všeho dobrého INVENTURA letos zahrnuje také nástin díla Rogera Cormana, držitele čestného Oscara a režiséra brakových žánrů, jehož filmy budou v programu LFŠ tvořit především náplň půlnočních promítání. Nejvíce se těším hned v pátek 22. července na půlnoční projekci Útoku krabích monster

Programový blok SPEKTRUM se tradičně zaměřuje na aktuální filmy a tvůrce, kteří testují limity současné filmové tvorby. V první řadě se program zaměří na filmy natáčené z pohledu hlavního protagonisty (čerstvým příkladem může být nedávno uvedený film Hardcore Henry). Dále bude součástí SPEKTRa představení až extrémně nezávislých amerických filmů, jež snad některým starším divákům nostalgicky připomene dávné Americké nezávislé léto, speciální letní blok Filmového klubu na ČT (na nějž dodnes vzpomínám v dobrém).

Blok VISEGRÁDSKÝ HORIZONT letos nabídne hned čtyři úžeji vymezené subsekce. Především zahraniční tvorbu režiséra Ivana Passera, jeho český přínos Československé nové vlně v podobě Intimního osvětlení ovšem chybět také nebude. Režisér dokonce bude na LFŠ přítomen osobně jako host na téměř všech projekcích jeho filmů. VISEGRÁDSKÝ HORIZONT dále nabídne promítání důležitých filmů z epochy Polské filmové školy, představí pozoruhodné počiny současných studentů filmových škol (FAMU, FAMO, UTB a bratislavské VŠMU), kteří své filmy do Uherského Hradiště přijedou osobně uvést. Nebudou chybět ani čerstvé filmové novinky, z nichž některé už jsme dokonce mohli v českých kinech vidět (Já, Olga Hepnarová, Saulův syn, Rodinný film a další).

Blok ZVLÁŠTNÍ UVEDENÍ bude letos vycházet z poct čtyřsetletému Shakespearovskému výročí, dále Vladimíru Mertovi, Petru Jarchoívskému, Emílii Vašaryové a mnohým dalším.

Sekce AČFK (Asociace českých filmových klubů) UVÁDÍ bude pochopitelně vycházet ze snímků letos uvedených na putovní filmové přehlídce Projekt 100 a zároveň uvede v předpremiérách několik snímků plánovaných do podzimní distribuce.

Doprovodný program Letní filmové školy nebude o nic méně bohatý než sama hlavní filmová náplň. Dramaturg hudebního programu Václav Havelka naplánoval koncerty Květů, The Plastic People of the Universe, Monikino Kino, Wild Tides, Anety Langerové a dalších. Divadelní program láká na jistoty typu Vosto5, Husy na provázku nebo NaHraně. Ale o divadle já vím kulový, takže to si na webu potom najděte sami, co konkrétně vás zaujme. A to i včetně výstav, o výtvárném umění taky nic nevím, každopádně na výstavy týkající se typografie filmových titulků a storyboardingu bude jistě nutné zajít i pro výtvarné laiky jako jsem já.

V rámci odborného programu pro skalní i amatérské filmové teoretiky, historiky a nadšence se můžete těšit na odborné příspěvky, přednášky a "lekce filmu" s již zmiňovaným Ivanem Passerem, Robertem Sedláčkem, Petrem Jarchovským, Janem P. Muchowem, filmovým historikem Jaroslavem Sedláčkem nebo první dámou slovenského herectví Emílií Vašáryovou. Hostem, na kterého se velmi těším a z jehož přítomnosti se mi už teď dělá husí kůže, je profesor Martiny Hilský, patrně náš největší odborník na dílo Williama Shakespeara, jenž bude doprovázet programové momenty spjaté s tímto slavným dramatikem.

 

Je toho dost, na co se jet na LFŠ podívat. A samozřejmě nejen podívat. Ale také se něco dozvědět, rozšířit si obzory, potkat se se zajímavými osobnostmi a příjemně strávit kousek léta v cípu překrásné Moravy.