Chcete udělat radost některému z pamětníků doby socialismu? Co třeba modely aut Škoda 1203?

Spoje – když si objednáte balík z některého e-shopu a zboží vám přepraví až domů Česká pošta, vzpomeňte si na jejího předchůdce – poskytovatele poštovních služeb, který se za socialismu nazýval Spoje. Poštovní auta, převážně Škoda 1203, měla jednotnou bledě modrou barvu s oranžovým podélným pruhem a červeným majáčkem na střeše.

auto Škoda

ČSA – Československé aerolinie měly za socialismu k dispozici i své vlastní minibusy Škoda 1203. Na svou dobu to byla výjimečná služba a musíte uznat, že naše vlajková letecká společnost v té době zažívala zlaté časy. Dnes z ní zbylo jen torzo se dvěma letouny, stala se součástí společnosti Smartwings, letadla již nenesou tolik ve světě uznávaný kód OK, ale QS, a obrovský firemní majetek včetně rekreačních chat byl již dávno rozprodán.

světlomet u auta

ŘSD – pod touto zkratkou se skrývá podnik Ředitelství silnic a dálnic. Za socialismu spravoval veškeré pozemní komunikace a zajišťoval jejich údržbu i výstavbu. Můžete namítat, http://www.ceskatelevize.cz/sport/fotbal/reprezentace/340127-pelta-proti-zarazeni-schicka-do-acka-uz-se-neda-nic-namitat/ že u nás byly v té době silnice v katastrofálním stavu, ale nebyla to tak docela pravda. Tehdy se navíc postavilo a proinvestovalo mnohem více silničních kilometrů, než dnes.

Benzina – s vozy Škoda 1203 jste se mohli běžně setkat i u národního podniku Benzina, který se staral o distribuci pohonných hmot do sítě čerpacích stanic v celém Československu.

Taxi Praha – Škoda 1203 také fungovala v Praze jako vozidla taxislužby. Sice žádné super pohodlné Mercedesy, ale pokud jste potřebovali převézt na delší vzdálenost větší počet zavazadel, bylo to k nezaplacení.

Kovoslužba – Kovoslužba byl socialistický národní podnik, který se staral o servis elektrických spotřebičů, měřicích přístrojů a další techniky pro domácnosti i podniky. Podniková vozidla byla také převážně značky Škoda 1203, poskytovala poměrně velký zavazadlový prostor pro zajišťování této pracovní činnosti.