Dokážete si vybavit reklamu na dodavatele energií Bohemia Energy s Pavlem Liškou, který rozesmál tisíce, možná miliony diváků, když se snažil spojit plyn a elektřinu? V reklamním spotu jako nepochopil, že jde o spojení účtů, nikoli samotných živlů, a dopadlo to mocným výbuchem, jeho zacuchanými a připálenými vlasy, propáleným tričkem a začouzenou pokožkou. Elektřina se skutečně nemá ráda se zemním plynem, spojit je dohromady se vám nepodaří a nedopadne to dobře. Totéž se stane, pokud se s elektřinou spojí voda z vodovodního rozvodu v bytě. Dojde tu ke zkratu elektrického vedení a dokonce k možnému požáru, a pokud se nachází v blízkosti živý člověk nebo zvíře, může tu dojít k smrtelnému úrazu.

uzávěr vody

Nezapomínejte vypínat hlavní jistič – jestliže po příchodu domů objevíte na zdi mokrou skvrnu, nečekejte, až voda pronikne k elektroinstalačním rozvodům, například do zásuvek, vypínačů a rozvodných krabic, zavolejte ihned instalatéry a ještě před tím vypněte přívod elektřiny do domu – hlavní jistič.

instalatérské rozvody

Zůstaňte v domě sami – jestliže se v době úniku vody v objektu zdržují malé děti a domácí zvířata, postarejte se o to, aby je někdo odvezl na bezpečnější míst. Velmi nebezpečné je i to, že zatímco vy vypnete přívod elektřiny, vaše paní se bude domnívat, že jistič vypadl sám o sobě, a v dobré víře jej nahodí. Než jí stačíte vysvětlit, že je to kvůli nebezpečí průniku vody do elektroinstalace, někoho z vás to usmrtí.

Mějte na instalatéry zjištěný kontakt v předstihu – u každého úniku vody kanalizace-instalateri.cz se hraje o čas. Čím dříve instalatéři přijedou, tím menší průšvih to bude vůči vybavení bytu i všem, co tu bydlí. Když se tedy budete zdržovat vyhledáváním kontaktu na instalatéry až poté, co se havárie přihodí, rozsah škod bude větší a náročná bude hlavně jejich likvidace. Kontakt na havarijní instalatérský servis si uložte nejen do mobilu, ale i do papírového poznámkového bloku.